Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) ønsker alle skytter, klubber og samarbejdspartnere et rigtig godt nytår og ser med stor forventning frem mod en ny og spændende sæson i 2026.
I den forbindelse kan vi nu offentliggøre gruppeinddelingen af skytter for den kommende sæson. Inddelingen omfatter følgende grupper: Elitegruppen, Bruttogruppen, Transitionsgruppen og Juniorgruppen.
Gruppeinddelingen er foretaget på baggrund af en samlet vurdering af de aktuelle sportslige resultater, udviklingspotentiale samt skytternes målsætninger frem mod sæson 2026. Formålet med gruppeinddelingen er blandt andet at sikre den sportslige udvikling, tydeliggøre forventninger og skabe klare rammer for struktur, prioriteringer, støtte og anvendelse af ressourcer.
Uanset gruppe er ambitionen den samme: at skabe de bedst mulige forudsætninger for den enkelte skyttes fortsatte udvikling – både sportsligt og professionelt.
Den officielle navneliste over skytter i de respektive grupper fremgår nedenfor.
Gruppeinddeling 2026 – Officiel navneliste (med disciplin)
Elitegruppen:
• Anna Betty Skade Nielsen (Riffel)
• Emil Kjeldgaard Petersen (Skeet)
• Jesper Hansen (Skeet)
• Rikke Mæng Ibsen (Riffel)
• Stephanie Laura Scurrah Grundsøe (Riffel).
Bruttogruppen:
• Anne Bakke Nielsen (Riffel)
• Bertil Petersen (Trap)
• Betina Petersen (Riffel)
• Frederik Mast (Skeet)
• Helle Bertelsen (Riffel)
• Jakob Jensen (Trap)
• Jens-Ulrik Ladekjær-Mikkelsen (Riffel)
• Kasper Svanholm Rosenbeck Rasmussen (Skeet)
• Katrine Christensen (Riffel)
• Marcus Errebo (Pistol)
• Maria Graversen (Riffel)
• Martin Bergstrøm (Trap)
• Matias Ligaard (Riffel)
• Rikke Bertelsen (Riffel)
• Sif Gorm Hansen (Pistol)
• Torben Ranthe (Trap).
Transitionsgruppen:
• Andreas Nygaard Kragbæk (Skeet)
• Anna Pedersen (Riffel)
• Emil Mark Andersen Strandgaard (Pistol)
• Johannes Nissen Markvardsen (Pistol)
• Louise Rasmussen (Pistol)
• Maja Petersen (Riffel)
• Michelle Leth Wehage (Pistol)
• Sylvester Svendsen (Riffel)
Juniorgruppen:
• Annabelle Borved (Riffel)
• Benedikte Nissen Markvardsen (Pistol)
• Christoffer Bech (Skeet)
• Christoffer Jensen (Riffel)
• Ella Lindberg Hermansen (Pistol)
• Freya Kofoed (Riffel)
• Jacob Elgin Steenfeldt (Pistol)
• Lars Krog (Pistol)
• Liane Filtenborg (Riffel)
• Liva Rasmussen (Pistol)
• Maiken Bergholt (Pistol)
• Mads Sørensen (Pistol)
• Mathias Rosendal Andersen (Skeet)
• Malik Lindhart (Riffel)
• Mikkeline Christensen (Riffel)
• Storm Frantzen (Riffel)
• Victor Bech (Trap)
Yderligere information om rettigheder, forpligtelser, aktiviteter og forventninger knyttet til de enkelte grupper kan findes i Dansk Skytte Union (Skydesport Danmarks) Sportsmanual 2026, som er tilgængelig på hjemmesiden: Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark)s Sportsmanual 2026.pdf
Afslutningsvis vil vi gerne sige tak for et rigtig godt år med afvikling af særdeles gode nationale og internationale stævner, som har været medvirkende til de flotte internationale sportslige resultater, der er opnået i 2025. En meget stor tak for den store indsats og det engagement, som de frivillige hjælpere, trænere, nøglepersoner og skytterne har udvist. Det er en fornøjelse at følge udviklingen, og vi ser frem til samarbejdet i 2026.
Godt nytår!
Med venlig hilsen,
Jarl og Ulrik