Sekretariatet i Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark)

Telefontid: Mandag, tirsdag og torsdag kl. 10.00-12.00, samt onsdag kl. 15.00-18.00.

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
DK-2605 Brøndby
Tlf.: (+45)  70 26 70 29
Mail: info@skytteunion.dk

 

Navn Stilling Kontaktperson vedrørende
Lars Green Bach Lars Green Bach
Generalsekretær
Tlf.: 29 35 25 03
Mail: Lgb@skytteunion.dk
Bestyrelse
Medarbejdere
Forbund, sektioner og udvalg
Budgetlægning og økonomistyring
Kontrakter/partnerskaber
Danmarks Idrætsforbund (DIF)
DGI Skydning
Idrættens kompetencecenter (IKC)
ISSF/ESC/FITASC/ICTSF/NSR
     
Linda Andersson Linda Andersson
Sportschef
Tlf.: 21 66 50 13
Mail: linda.andersson@skytteunion.dk

Eliteskytterne
Udvikling og evaluring af elitearbejdet
International stævner og mesterskaber
Team Danmark
DIF vedr. olympiske aktiviteter
Sektionerne om landshold
Talent- og udviklingscentre
Elite- og talentudvalget

     
Mathias Bjerring Knudsen Mathias Bjerring Knudsen
Udviklingskonsulent
Tlf.: 53 55 75 09
Mail: Mbj@skytteunion.dk
Danmarks Idrætsforbund (DIF)
Udviklingsprojekter
Udviklingsudvalget
Uddannelses af trænere, instruktører, dommere og skytter
Foreningsudvikling (Strategispor 3 - DIF)
Vejen til en grønnere skydesport (Strategispor 4 - DIF)
Skydesportens soldaterprojekt (Strategispor 5 - DIF)
Ad hoc opgaver
Administrative opgaver
     

Jarl Venneberg Jakobsen

Jarl Venneberg Jakobsen
Udviklingskonsulent
Tlf.: 51 52 54 47
Mail: jarl.jakobsen@skytteunion.dk
Danmarks Idrætsforbund (DIF)
Uddannelses af trænere, instruktører, dommere og skytter
Organisationsudvikling (Strategispor 1 - DIF)
Talentudvikling (Strategispor 2 - DIF)
Foreningsudvikling (Strategispor 3 - DIF)
Talent- og udviklingscentre
Elite- og talentudvalget
Ad hoc opgaver
Administrative opgaver
     
Christina Flindt Christina Flindt
Sekretær     
Tlf.: 70 26 70 29
Mail: christina.flindt@skytteunion.dk

Våbenregistrering
Idrættens kompetencecenter (IKC)
Idrættens forsikringer
Medlemsindberetning (CFR)
Lønadministration
Rejseafregninger
Bank ind- og udbetalinger

     

Dorrit Birklund

Dorrit Birklund
Organisationsmedarbejder
Tlf.: 70 26 70 29
Mail: dorrit.birklund@skytteunion.dk
webmaster@skytteunion.dk

Webmaster
Våbenregistrering
Idrættens forsikringer
Medlemsindberetning (CFR)
Kontingentopkrævninger
Foreningsdatabase
Foreningsvejledning (vedtægter m.v.)
Nyhedsbreve
Sociale medier
Post- og pakkeafhentning
Administrative opgaver

     

Erik Jensen

Erik Jensen
Projektmedarbejder
Mail: erik.jensen@skytteunion.dk
Kalenderopdateringer
Kursusadministration
Databehandling
DM-indberetning  til DIF
Indberetning af medaljer ved EM og VM (senior) til DIF
Ad hoc opgaver
Hjemmeside
Stævneinformationer
Administrative opgaver
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vores sociale medier

Vores partnere