Emil Strandgaard udtaget til EM i Polen på 25m Sportspistol

12-08-2022

Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) har udtaget Emil Strandgaard på 25m sportspistol for herrer junior til EM i Polen, der løber af stablen  i begyndelsen af september.

Emil er blevet udtaget med henblik på, at han har realistisk chance for, at placere sig i top 15 ved EM på 25m sportspistol

Det er en samlet bedømmelse af de seks vurderingspunkter, vi har i vores udtagelsesregler, som ligger til grund for udtagelsen af Emil i disciplinen.

- Emil er en af vores mest hårdtarbejdende juniorskytter på pistolsiden. Og det har været en fornøjelse at følger ham over de sidst par år, med den udviklinge, han har haft, udtaler Anders Sode, der i bestyrelsen i Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) har ansvaret for talent- og eliteområdet, og fortsætter:

- Meget ser ud til at gå op i en højere enhed  for Emil lige nu. I starten af året opnåede han først en flot 10. plads ved EM på 10m luftpistol, i sidste uge vandt han sølv ved de nordiske mesterskaber i silhuet-pistol, og nu en udtagelse på 25m sportspistol. Så jeg er meget spændt på at se, hvad fremtiden bringer for den her unge skytte, lyder det afsluttende fra Anders Sode. 

FAKTA

  • Emil Strandgaard er 20 år gammel, bor i Nørre Hvalsø og repræsenterer Tuse Skytteforening ved Holbæk.

  • Emil er desuden tilknyttet Talentcenter Øst Danmark i Ballerup, der er et af Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark)'s regionale talentcentre under Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark.

  • De Europæiske Mesterskaber i 25m Pistolskydning og 50m Riffelskydning afvikles i Wroclaw i Polen fra den 5. til den 18. september 2022.

  • Ved mesterskaberne konkurreres der både i junio- og seniorrrække i pistol og riffelskydning. 

  • Al information om Europamesterskaberne kan findes via siden her

 

 

Læs mere

12 pistolskytter udtaget til NM 2022

08-07-2022

Nu er 12 pistolskytter udtaget til Nordiske Mesterskaber 2022 i Finland fra 3.-7. august.

Følgende skytter er udtaget:

10m AP – Juniordame
Clara Rosendal Knørr Nielsen, Ballerup Skytteforening
Michelle Leth Wehage, Nykøbing Sjælland Skytteforening
Sif Gorm Hansen, Særslev Skytteforening

10m AP – Juniorherre
Johannes Nissen Markvardsen, Hesselager Skytteforening
Emil Mark Andersen Strandgaard, Ballerup Skytteforening
Lars Ebdrup Krog, Viborg Skytteforening

10m AP – Dame
Christina Borgen Nielsen, Aars Skytteforening
Christina Popp Hansen, Trehøje skytteforening
Rikke Thodberg, DSB/ASF

10m AP – herre
Jonas Kofoed Hansen, Vejle Skytteforening
Anders Kruse Christensen, Ørre Skytteforening
Martin Brown Nielsen, Vejle Skytteforening

10m AP team – Juniordame
Clara Rosendal Knørr Nielsen, Ballerup Skytteforening
Michelle Leth Wehage, Nykøbing Sjælland Skytteforening
Sif Gorm Hansen, Særslev Skytteforening

10m AP team – Juniorherre
Johannes Nissen Markvardsen, Hesselager Skytteforening
Emil Mark Andersen Strandgaard, Ballerup Skytteforening
Lars Ebdrup Krog, Viborg Skytteforening

10m AP team – Dame
Christina Borgen Nielsen, Aars Skytteforening
Christina Popp Hansen, Trehøje skytteforening
Rikke Thodberg, DSB/ASF

10m AP team – Herre
Jonas Kofoed Hansen, Vejle Skytteforening
Anders Kruse Christensen, Ørre Skytteforening
Martin Brown Nielsen, Vejle Skytteforening

10m AP mixed team – Junior
Clara Rosendal Knørr Nielsen, Ballerup Skytteforening
Michelle Leth Wehage, Nykøbing Sjælland Skytteforening
Sif Gorm Hansen, Særslev Skytteforening
Johannes Nissen Markvardsen, Hesselager Skytteforening
Emil Mark Andersen Strandgaard, Ballerup Skytteforening
Lars Ebdrup Krog, Viborg Skytteforening

10m AP mixed team – Senior
Christina Borgen Nielsen, Aars Skytteforening
Christina Popp Hansen, Trehøje skytteforening
Rikke Thodberg, DSB/ASF
Jonas Kofoed Hansen, Vejle Skytteforening
Anders Kruse Christensen, Ørre Skytteforening
Martin Brown Nielsen, Vejle Skytteforening

25m SP – Juniordame
Clara Rosendal Knørr Nielsen, Ballerup Skytteforening
Michelle Leth Wehage, Nykøbing Sjælland Skytteforening
Sif Gorm Hansen, Særslev Skytteforening

25m SP – Juniorherre
Johannes Nissen Markvardsen, Hesselager Skytteforening
Emil Mark Andersen Strandgaard, Ballerup Skytteforening
Lars Ebdrup Krog, Viborg Skytteforening

25m SP – Dame
Christina Borgen Nielsen, Aars Skytteforening
Christina Popp Hansen, Trehøje skytteforening
Rikke Thodberg, DSB/ASF

25m STP Open – Dame
Christina Borgen Nielsen, Aars Skytteforening
Christina Popp Hansen, Trehøje skytteforening
Rikke Thodberg, DSB/ASF

25m STP Open – Herre
Jonas Kofoed Hansen, Vejle Skytteforening
Anders Kruse Christensen, Ørre Skytteforening

25m RFP – Juniorherre
Johannes Nissen Markvardsen, Hesselager Skytteforening
Emil Mark Andersen Strandgaard, Ballerup Skytteforening
Lars Ebdrup Krog, Viborg Skytteforening

25m RFP – Herre
Jonas Kofoed Hansen, Vejle Skytteforening
Anders Kruse Christensen, Ørre Skytteforening
Martin Brown Nielsen, Vejle Skytteforening

25m RFP team – Juniorherre
Johannes Nissen Markvardsen, Hesselager Skytteforening
Emil Mark Andersen Strandgaard, Ballerup Skytteforening
Lars Ebdrup Krog, Viborg Skytteforening

25m RFP team – Herre
Jonas Kofoed Hansen, Vejle Skytteforening
Anders Kruse Christensen, Ørre Skytteforening
Martin Brown Nielsen, Vejle Skytteforening

25m CFP – Herre
Jonas Kofoed Hansen, Vejle Skytteforening
Anders Kruse Christensen, Ørre Skytteforening

Læs mere

Vores sociale medier

Vores partnere